Jak vydělat desítky tisíc díky Heureka.sk s českým Shoptetem (v. 2021-05)

Květen 2021 – Pokud máte e-shop na Shoptetu a nabízíte prodej zboží na Slovenskou, určitě byste měli využít inzerce na slovenské Heurece. Heureka.sk se společně s Googlem největším zdrojem objednávek na Slovensku a oproti Google má ještě lepší konverzní poměr a podíl nákladů na obratu (PNO). Ukážu vám, jak spustit i s českým Shoptet e-shopem inzerci na Heureka.sk a jak z inzerce vytěžit maximum.

Pokud chcete s českým e-shopem inzerovat na Heureka.sk, musíte splnit pár základních podmínek:

 1. Dodávat zboží na Slovensko.
 2. Zaregistrovat se jako uživatel na Heureka.sk a přidat na Heureka.sk svůj e-shop.
 3. Při přidávání e-shopu vložit XML feed s cenami v EURech a také s URL adresami produktů, které vedou na stránku s cenami v EURech.
 4. Posílat na Heureka.sk názvy produktů a popisy ve slovenštině. E-shopy posílající české názvy a popisy již nejsou schvalované a zůstávají mezi blokovanými.

Co naopak nemusíte mít úplně nezbytně, jsou stránky přeložené do slovenštiny. Slušných výsledků dosáhnete i s českými texty v e-shopu, i když slovenské texty i v e-shopu jsou velkou výhodou.

Pokud chcete vytěžit z inzerce na Heureka.sk maximum, potřebujete kromě slovenských názvů a popisů:

 • Napárovat co nejvíc produktů na produkty na Heureka.sk.
 • Zařadit do kategorií co nejvíc produktů, které na Heurece ještě nejsou.
 • Získat certifikát Overené zákazníkmi.
 • Nastavit správně bidding (ceny za proklik).
 • Optimalizovat XML feed, abyste zasílali správně co nejvíce informací, podle kterých bude vaše zboží dohledatelné na Heurece.

Pojďme si projít klíčové body inzerce.

Obsah

Doprava na Slovensko

Bez dopravy na Slovensko není inzerce vůbec možná. Heureka by vám e-shop neschválila a taková inzerce by ani nedávala smysl. Důležité je mít cenu dopravy na Slovensko ideálně i s dalšími podmínkami zveřejněnou v článku, který se věnuje cenám dopravy. Cenu dopravy na Slovensko byste měli uvádět v EURech, měli byste rozdělit cenu na cenu samotné dopravy a cenu za platbu na dobírku. Pokud nabídnete cenu dopravy nad určitou výši objednávky, nebo na vybrané produkty zdarma, může z toho být vaše výhoda.

Ceny dopravy můžete nastavit v administraci Heureky pro cenové hladiny, nebo je můžete posílat v XML feedu u konkrétních produktů.

Registrace e-shopu na Heureka.sk

Než přidáte na Heureku e-shop, musíte si vytvořit osobní účet. K tomu vám stačí vyplnit e-mail a heslo a kliknutím potvrdit aktivační e-mail.

Až když jste na Heurece přihlášení, můžete na stránce Služby obchodom přidat svůj e-shop. Odkaz na přidání e-shopu je v levém sloupci.

Kromě povinných údajů doporučuji vyplnit i maximum ostatních informací. Důležité je vložit logo, které bude dobře viditelné a ze kterého bude na první pohled zřejmý název e-shopu. Ideální je vložit logo přesně o rozměru 320 x 100 pixelů (nově), aby ho Heureka nemusela zmenšovat.

Jedním z povinných údajů, je Url XML importu. Kde tuto URL najít ve vašem Shotetu, se dozvíte v následující kapitole.

XML pro Heureka.sk u českého Shoptetu

Pokud máte slovenský Shoptet, URL adresu XML feedu najdete jednoduše v administraci přes Prepojenie – Heureka na záložce XML feedy pod označením Váš „Základný XML feed“, nebo přes Propojení – XML feedy na řádku Heureka.sk – Rozšírený feed.

Pokud ale máte český Shoptet, musíte si XML feed pro Heureku nejdřív vytvořit. A to jde dvěma způsoby, které mají své výhody i nevýhody:

 1. Vytvoření XML feedu v Mergadu z XML feedu pro Heureka.cz – abyste mohli Mergado použít, musíte mít ceny v EURech dopočítávané podle pevného kurzu z Kč a tento kurz použít na výpočet ceny v Mergadu. Výhodou je přenášení parametrů přímo z e-shopu a možnost dostat do feedů slovenské názvy, popisy, barvy apod., které si snadno můžete přeložit např. přes Tabulky Google. Nevýhodou je nutnost platit Mergado, pokud ho již nevyužíváte, riziko překročení stávajícího tarifu a tím vyšší ceny za Mergado a také riziko spojené s využíváním nástroje třetí strany (může mít problémy, nebo jednou skončit).
 2. Vytvoření XML feedu v administraci Shoptetu – je nejjednodušší, ale nedokáže do XML feedu dostat funkční URL adresy pro produkty s variantami i bez variant. Do XML feedu není jak dostat ani parametry, které jsou rovněž důležité. Například u módního zboží je podmínkou párování produktů zasílání parametrů pro velikost a barvu. Dále do XML feedu ze Shoptetu není možné dostat slovenské názvy a popisy produktů, ani když je máte vyplněné v modulu multijazyčnost. Od dubna 2021 Heureka.sk nezobrazuje nově přidávané popisy v jiném jazyce než je slovenština. Výhodou je možnost využití plovoucího kurzu Kč – EUR podle ČNB.

Jak vytvořit XML feed pro Heureka.sk pomocí Mergada

Zde je postup kratší, pokud tedy vynecháme popis registrace do Mergada. Po přihlášení do Mergada postupujte takto:

 1. Klikněte vpravo nahoře na tlačítko Nový export a vložte URL adresu XML feedu pro českou Heureku. Pokud jste pomocí Mergada či jiného nástroje XML feed pro Heureka.cz optimalizovali, doporučuji použít již optimalizovaný XML feed, který stahuje Heureka.
 2. Vyberte vstupní formát Heureka.cz a jako výstupní formát zvolte Heureka.sk.
 3. Až Mergado XML feed zpracuje, přejděte do Pravidel a vytvořte nové pravidlo pro přepočet cen na EURa. Pravidlo nastavíte takto:
  • Název: „PRICE_VAT – přepočet Kč na EUR, kurz 25“ (případně jiný kurz, který pro přepočet cen používáte.
  • Typ pravidla: Výpočet.
  • Výběry: Všechny produkty.
  • Element: PRICE_VAT.
  • Výpočet: %PRICE_VAT%/25.
  • Pozn. tečky na koncích jednotlivých řádků samozřejmě nebudete vyplňovat a uvozovky v názvu také ne. 😉
 4. Zaokrouhlíte ceny na 2 desetinná místa pomocí dalšího pravidla pro PRICE_VAT. Pokud v e-shopu zaokrouhlujete ceny na celá čísla, nebo na 1 desetinné místo, nastavíte podle toho i pravidlo v Mergadu.
 5. Doplníte do URL adresy měnu a to přes 2 výběry a 2 pravidla:
  • Vyberete produkty obsahující v URL slovo variantId. Tento výběr produktů uložíte. A pomocí pravidla doplníte do URL adresy text &currency=eur (URL naplníte hodnotou %URL%&currency=eur).
  • Vyberete produkty neobsahující v URL slovo variantId. Tento výběr produktů uložíte. A pomocí pravidla doplníte do URL adresy text ?currency=eur (URL naplníte hodnotou %URL?currency=eur).
 6. Nastavíte ceny dopravy v EURech pro zasílání na Slovensko. Doporučuji využít hromadné pravidlo Nastavení ceny dopravy. A přes Elementy skryjete ceny dopravy pro českou Heureku, které jsou uvedené v Kč.
 7. Napárujete české kategorie na kategorie Heureka.sk. Základem je pravidlo Hromadné přejmenování kategorií, které dokáže předvyplnit vstupní kategorie a doporučit k nim odpovídající kategorie z Heureka.sk. Doporučení je potřeba před uložením zkontrolovat a doladit, ale návrhy dost urychlí práci. Druhé pravidlo Hromadné přepisování dle hodnot nastaví kategorie podle klíčových slov v názvech u produktů, jejichž kategorii nešlo napárovat.
 8. Přidáte přes Elementy parametry PARAM|VEĽKOSŤ a PARAM|FARBA a naplníte PARAM|VEĽKOSŤ z PARAM|VELIKOST a PARAM|FARBA z PARAM|BARVA. Důležité je to pro kategorie, u kterých jsou tyto parametry nezbytné pro párování a zařazení produktů do kategorie. České parametry pro velikost a barvu skryjete. Obdobně můžete vytvořit a naplnit i další parametry, které se ve slovenštině jmenují jinak než v češtině a pro které má Heureka filtry v levém sloupci kategorií.
 9. Přeložíte hodnoty parametru PARAM|FARBA pomocí pravidla Hromadné přepisování dle hodnot. V levém sloupci při nastavování pravidla vyplníte všechny české hodnoty a v pravém sloupci přidáte názvy barev ve slovenštině. Parametr PARAM|FARBA můžete naplnit i podle klíčových slov v názvech. Doporučuji to ale provést jen pro produkty, které nemají vyplněnou barvu, ať si nepřepíšete barvu méně přesnou hodnotou. Jak posílat barvy u vícebarevných produktů je minimálně k zamyšlení.
 10. Naimportujete přeložené názvy a popisy produktů. Postup, jak texty přeložit, je popsaný krok po kroku v článku Jak přeložit produkty a popisy pro Heureka.sk.
 11. V Mergadu přidejte pravidlo pro naplnění elementu PRODUCT z přeloženého PRODUCTNAME. Pokud byste měli přeložený jen PRODUCTNAME, produkty by se nenapárovaly.

Jak vytvořit v administraci českého Shoptetu XML feed pro Heureka.sk

Postup je následující:

 1. Na stránce Propojení – XML feedy kliknete vpravo nahoře na tlačítko PŘIDAT.
 2. Vyplníte Název (např. Heureka.sk – vlastní) a Název souboru, který bude v URL adrese (např. heureka-sk) a vyplníte do Hlavičky XML text <SHOP> a do Patičky XML text </SHOP>.
 3. Tělo XML naplníte tímto textem s proměnnými:
  <SHOPITEM>
  <ITEM_ID>#CODE_HEUREKA#</ITEM_ID>

  <PRODUCT>#NAME#</PRODUCT>
  <DESCRIPTION>#DESCRIPTION#</DESCRIPTION>
  <URL>#URL#?currency=eur</URL>
  <IMGURL>#IMG_ORIG_URL#</IMGURL>
  <PRICE_VAT>#PRICE_VAT#</PRICE_VAT>
  <MANUFACTURER>#MANUFACTURER#</MANUFACTURER>
  <CATEGORYTEXT>#COMPLETE_PATH_PIPE#</CATEGORYTEXT>
  <EAN>#EAN#</EAN>
  <PRODUCTNO>#PART_NUMBER#</PRODUCTNO>
  <DELIVERY_DATE>#AVAILABILITY_DAYS#</DELIVERY_DATE>
  </SHOPITEM>
 4. Tělo XML doporučuji doladit tak, že:
  • místo <URL>#URL#?currency=eur</URL> dáte <URL>#URL#&amp;currency=eur</URL>, pokud máte většinu produktů s variantami (produkty bez variant pak bohužel budou mít nefunkční URL adresy),
  • nahradíte #SHORT_DESCRIPTION# za #DESCRIPTION#, pokud chcete na Heureka.sk posílat místo celého popisu krátký popis,
  • můžete přidat i alternativní obrázky pomocí doplnění řádků <IMGURL_ALTERNATIVE>#IMG_ALT_URL1#</IMGURL_ALTERNATIVE>
   <IMGURL_ALTERNATIVE>#IMG_ALT_URL2#</IMGURL_ALTERNATIVE>
   atd.
  • v těle XML byste pak měli mít u e-shopu s variantami:
   <SHOPITEM>
   <ITEM_ID>#CODE_HEUREKA#</ITEM_ID>
   <PRODUCTNAME>#NAME#</PRODUCTNAME>
   <DESCRIPTION>#DESCRIPTION#</DESCRIPTION>
   <URL>#URL#&amp;currency=eur</URL>
   <PRICE_VAT>#PRICE_VAT#</PRICE_VAT>
   <MANUFACTURER>#MANUFACTURER#</MANUFACTURER>
   <CATEGORYTEXT>#COMPLETE_PATH_PIPE#</CATEGORYTEXT>
   <EAN>#EAN#</EAN>
   <DELIVERY_DATE>#AVAILABILITY_DAYS#</DELIVERY_DATE>
   <IMGURL>#IMG_ORIG_URL#</IMGURL>
   <IMGURL_ALTERNATIVE>#IMG_ALT_URL1#</IMGURL_ALTERNATIVE>
   <IMGURL_ALTERNATIVE>#IMG_ALT_URL2#</IMGURL_ALTERNATIVE>
   </SHOPITEM> 
 5. Na záložce Pokročilé změníte měnu z CZK na EUR a případně zakážete posílání produktů z vybraných kategorií.

Nastavení administrace na Heureka.sk a propojení na e-shop

Co je dobré vyplnit či nastavit po přidání e-shopu na Heureka.sk:

 • Nastavenie zobrazovania – zapnutí placeného režimu, bez kterého vám do e-shopu přijde jen minimum lidí.
 • Ceny dopravy – ceny dopravy na Slovensko včetně možnosti nastavení cenových hladin, pro které je levnější cena dopravy nebo doprava zdarma. Ideální je posílat ceny dopravy u jednotlivých produktů v XML feedu.
 • Pobočky – důležité, pokud máte na Slovensku pobočky nebo výdejní místa.
 • Overené zákazníkmi – zasílání dotazníků spokojenosti vašim zákazníkům, díky čemuž získáte cenné recenze a časem můžete získat certifikát Overené zákazníkmi. Tímto certifikátem se můžete chlubit, ale hlavně vám umožní využívat bidding (nastavení maximálních cen za proklik) a účastnit se akcí jako jsou Dny dopravy zdarma nebo prodej přes Heureka košík. Potřebujete si na této stránce vygenerovat unikátní klíč a ten vložit v administraci e-shopu na stránce Propojení – Heureka do kolonky Váš „unikátní Heureka.sk klíč“.

Český Shoptet vám bohužel neumožní využívat na české i slovenské Heurece Měření konverzí, takže na Heureka.sk neuvidíte ve statistikách počet objednávek, tržby a PNO, ale jen prokliky a cenu. Výsledky ale můžete vyhodnotit na základě dat z Google Analytics.

Párování produktů na Heureka.sk s českým Shoptetem

Část produktů se vám na slovenské Heurece napáruje (Heureka.sk párování pojmenovává Zaradenie do kategórií), i když budete v XML feedu posílat české názvy produktů a české názvy kategorií. Pokud jste použili feed z Mergada, kde máte kategorie napárované alespoň na českou Heureku, spárovanost bude lepší. Dál už je ale potřeba zlepšovat spárovanost úpravami elementů CATEGORYTEXT a PRODUCTNAME (párovací název) případně přes PRODUCT (vypisovaný název), pokud v XML máte jen PRODUCT bez PRODUCTNAME. K tomu je vhodné právě Mergado.

Nejčastěji používaná pravidla pro zlepšení párování jsou:

 • Hromadné přejmenování kategorií – Mergado má v sobě našeptávač kategorií česká i slovenské Heureky napojený na aktuální strom kategorií.
 • Doplnění povinný parametrů do názvů např. objemu u kosmetiky, nebo modelové řady či roku u kol, lyží apod.
 • Import datového souboru s názvy a kategoriemi doporučenými v Report nespárovaných produktov a v reportu Produkty čakajúce na zaradenie.

Zlepšit spárovanost úpravami přímo v administraci českého Shoptetu je prakticky nemožné.

Jak nastavit správně ceny za proklik na Heureka.sk

Aby se projevilo nastavení cena za proklik na Heureka.sk, musíte získat certifikát Overené zákazníkmi. Navíc musíte mít produkty napárované na produktové stránky, na kterých jsou 4 a více prodávajících (spárovaných) e-shopů.

Nastavení biddingu doporučuji udělat v administrace Heureky přes stránku Nastavenie cien prekliku, kde je možné nastavit ceny za proklik pro jednotlivé kategorie a produkty.

Ceny za proklik by měly odpovídat vašim maržím a podílu nákladů z obratu (PNO), kterého na Heurece dosáhnete. Čím větší je rozdíl mezi vaší marží a PNO, tím více si můžete dovolit zvyšovat nabízenou cenu za proklik.

Pro pokročilý bidding je možné využít pravidel v Mergadu nebo automatický bidding přes Mergado a Bidding Fox i další biddingové nástroje.

Optimalizace XML feedu pomocí Mergada

Kvalitu XML feedu můžete zlepšit pomocí Mergada několika způsoby, které byste bez Mergada nemohli použít:

 • Přeložení obsahu jednotlivých elementů pomocí pravidla Najít a nahradit.
 • Doplnění parametrů např. podle klíčových slov v názvech nebo v popise.
 • Přeložení názvů parametrů vytvořením nového parametru se slovenským názvem a jeho naplněním z českého parametru.
 • Doplnění chybějících informací.

Závěr a nabídka

Přijde vám nastavení inzerce příliš složité, nebo se jím prostě nechcete zabývat? Objednejte si nastavení inzerce u mě! Základní nastavení stojí 3.750 Kč + DPH. Stačí mi zavolat na číslo +420 604 160 755, nebo napsat na info@vladimirprichystal.cz.

Našli jste v článku něco, co už neplatí? Napište mi prosím na info@vladimirprichystal.cz. Obratem článek zaktualizuji.

Chcete dostávat na mail aktuální informace ze světa marketingu pro e-shopy? Objednejte si odběr novinek.